British junior Open 2017.

Najjači juniorski turnir je iza nas. British junior open slovi kao jedini mjerodavni turnir na juniorskoj razini.

Svi prijašnji osvajači i finalisti su postali profesionalni igraći, a njihov popis u zadnjih 10 godina govori sam za sebe: braća ElShorbagy, Ramy Ashour, Ali Farag, Desouky, Diego Elias.

Kod djevojaka Nour El Sherbini, Raneem El Welily, Nour Gohar, Camille Serm.

Dakle čak i samo prisustvo predstavlja čast i potvrdu da smo se došli boriti s najboljima. Ove godine je bilo preko 500 juniora iz 33 zemlje svijeta.

Egipat je klasično dominirao kategorijama, ali se mora priznati kako Egipatski squash vise i nije takav bauk. Naime, od 16 finalista “samo” je 10 bilo iz Egipta. Treba napomenuti kako je finale dječaka do 19 godina pripalo Indiji. Oba finalista su bila iz Indije, a finale dječaka do 13 se igralo između Irske i Engleske. Dennis Gilevsky iz Irske je osvojio turnir, što je prvi puta u povijesti da je netko iz Irske slavio na British Junior Openu. Upravo taj detalj daje nadu i ostalim “malim” zemljama za korak dalje.

Hrvatsku su predstavljali Roko Vončina u kategoriji dječaka do 17 godina i Franka Vidović u kategoriji djevojčica do 13 godina.

fb_img_1484219964633Moramo priznati kako natjecatelji iz Europe nemaju najbolji mogući ždrijeb jer se rezultati na Europskoj squash ljestvici gledaju tek kao posljednji kriterij u postavljanju nositelja.

U takvim uvjetima bolje prolaze Englezi koji redovito izbjegavaju najjače Egipćane do četvrtine finala. Ipak, ako želiš biti najbolji moraš sve pobijediti pa će kritika organizatoru završiti na tome.

Roko je slavio u prvom kolu, u idućem je već išao na prošlogodišnjeg finalistu i izgubio je. U konačnom razigravanju završio je 25.

Franka je u trećem kolu izgubila od kasnije osvajačice rezultatom 1:3, a u razigravanju je zauzela 12. mjesto.

Rezultati su možda mogli biti i bolji ali smatram da su naši predstavnici u zadanim uvjetima dali svoj maksimum. U Zagreb smo se vratili motiviraniji za daljnji rad.

Idući turnir je Czech junior open koji se igra 19. – 22. 1. U Pragu.