Cure osvojile Balkan!

Ovogodišnje prvenstvo Balkana održano je u Sofiji, glavnom gradu Bugarske. U squash klubu Moni natjecale su se reprezentacije Turske, Rumunjske, Bugarske, Srbije, Slovenije i Hrvatske. Natjecanje se odvijalo u dva dana, 27. – 28. 9. Hrvatska ženska reprezentacija ostvarila je najbolji uspjeh u povijesti Balkanskih prvenstava. Do sada su svaki puta bile na postoljima, ali ove godine su zauzele najvišu stepenicu i osvojile prvo mjesto. Njihov sustav natjecanja je bio taj da su igrale protiv svih reprezentacija tako da su odigrale četiri meča. Hrvatske boje su branile Paulina Radoš, Josipa Peršun i Andrijana Katalenić.

Prvog dana su svladale pomlađenu reprezentaciju Turske rezultatom 3:0 i domaćina Bugarsku također 3:0. Drugog dana su također igrale dva meča, najprije protiv Srbije koju su pobijedile 3:0. U zadnjem meču koji je bio svojevrsno finale jer su se susrele do tada dvije neporažene reprezentacije naše cure su odmjerile snage s reprezentacijom Slovenije. Prva je na teren izašla Josipa Peršun protiv Nade Bambič. Furioznim početkom Josipa radi veliku prednost od 2:0. Taman kada su svi pomislili kako smo upisali jednu pobjedu i to lakše od očekivanog Nada je pokazala zašto je se smatra jednom od najboljih igračica na Balkanu. Radi preokret, dolazi na 2:2 i unosi nervozu u našu reprezentaciju. U petom setu nije bilo ništa manje drame i kidanja živaca u kojem je Josipa pokazala snagu i iskustvo i pobjeđuje Nadu rezultatom 11:9, a Hrvatska upisuje prvu pobjedu.

Drugi meč je igrala Paulina Radoš protiv Pije Brglez. Ovaj meč je bio dosta nezgodan jer unatoč izvrsnoj formi Pauline, Slovenka Pija je slovila kao favorit jer je u posljednjih nekoliko susreta bila bolja od Pauline. Paulina započinje meč na vrlo jako i agresivno i u svega 5 minuta osvaja prvi set rezultatom 11:3. Nakon prvog seta Pija pokazuje snagu i vraća se na još bolji način i okreče rezultat na 2:1 u Pijinu korist. Četvrti set se igrao poen na poen do rezultata 8:8 kada Paulini puca reket. Kako nije imala isti rezervni Paulina uzima Martinov reket na što slovenski dio navijača počinje “trljati ruke” smatrajući kako Pija ima meč u svojim rukama. Paulina se nije složila s time nego s brza 3 winnera završava set i odgađa odluku o pobjednici za peti set. Peti set je počeo kao i prvi. Paulina je vrlo brzo povela rezultatom 5:1 i držala prednost sve do 10:7 i tri meč lopte. Ali finale nije finale bez drame i Pija dolazi na 10:10. U tom trenutku Paulina opet radi jedan winner, stavlja pritisak na Piju koja griješi i Paulina dobiva meč rezultatom 12:10 u petom setu. Slavlje Hrvatske je počelo!!!

Muška reprezentacije za koju su nastupali Vedran Švonja, Srđan Maksimović, Ivan Dolovčak i Martin Kegel okitila se broncom. U muškoj konkurenciji reprezentacije su bile podijeljene u dvije skupine. Naši dečki su bili u skupini s Turskom 2, Rumunjskom i Bugarskom. U prvom susretu s Turskom nastupali su Vedran, Ivan i Martin. Svi troje su lagano ostvarili pobijede ali Vedran je osjetio bolove u nozi i to je unijelo mali nemir u redove jer se samo u najjačem sastavu možemo boriti s Bugarima za povoljniji ždrijeb u polufinalu. U drugom susretu nastupali su Max, Ivan i Martin i također rezultatom 3:0 svladavaju Rumunjsku.

Sada je na redu bio susret s Bugarima, nastupali su Vedran, Max i Martin. Najprije je Martin igrao s Angelovim i gotovo neočekivano slavi rezultatom 3:1. Tada se situacija činila izglednom jer su još trebali igrati Vedran i Max te je reprezentacija očekivala pobjedu barem jednog od njih i otvaranje puta do finala sa Slovenijom. Najprije je Vedran igrao s već dobro poznatim Stelianom ali umjesto dobre borbe i eventualne pobijede ozlijeđeni Vedran gubi relativno lako rezultatom 0:3. U zadnjem meču Max također gubi od Stoila. Takvim raspletom grupe u kojem smo završili drugi u polufinalu nas je čekala Slovenija, glavni favorit prvenstva. Ivan je dobro započeo protiv Mihe Kavaša i čak je imao povoljan rezultat na kraju ipak gubi 1:3. U drugom meču Martin Mošnik koji slovi kao najjači igrač na Balkanu dobiva Maxa. U drugom polufinalu Bugarska je bila bolja od Srbije i plasirala se u finale a nama u borbu za broncu dala Srbiju. Srbiju su naši dečki vrlo lako svladali rezultatom 3:0.

Iduće prvenstvo će se održati u Bukureštu, glavnom gradu Rumunjske.